Zuckerberg, Bezos ve Dahası! Zenginlerin Kıyametten Saklanmak İçin Lüks Sığınaklar Yaptırması Dünya Gündeminde

Yakın zamanda piyasaya sürülecek ‘En Zenginlerin Hayatta Kalması’ isimli kitabın yazarı olan Douglas Rushkoff, zenginlerin felaketten korunmak için ‘lüks kıyamet sığınakları’ inşa ettiğini ileri sürdü. Bu haber akıllara daha yeni yayınlanan bir filmi getirdi. Detaylar içerikte!

Kaynak: https://sputniknews.com.tr/20231218/m…

Sputnik’in haberine göre ‘En Zenginlerin Hayatta Kalması’ isimli kitabın yazarı olan Douglas Rushkoff, zenginlerin olası felaket olaylarından korunmak için “lüks kıyamet sığınakları” inşa ettiğini ileri sürdü.

Bu sığınaklar Amerika Birleşik Devletleri’nin Miami şehrinde bulunuyor ve adına ‘Milyarderler Sığınağı’ deniliyor. Indian Creek de denilen bu bölge insan yapımı bariyer adası olarak tarif ediliyor.

İngiliz The Guardian gazetesine konuşan Douglas Rushkoff’a göre bu lüks sığınak evler adeta bir aristokratik atmosferde. Kapalı yüzme havuzu ve bowling salonu bulunan sığınaklar 8.3 milyon dolar yani yaklaşık 151 milyon TL değerinde.

Geçtiğimiz aylarda Facebook’un yani yeni adıyla Meta şirketinin sahibi milyarder Mark Zuckerberg’ün de Hawaii’de 5 bin metrekarelik ve 100 milyon dolar değerinde aile sığınağı inşa ettiği basına duyurulmuştu.

ABD medya kuruluşları lüks sığınaklar hakkında neler diyor?

Bir ABD medya kuruluşunun haberine göre Zuckerberg’ün yeraltı sığınaklarında 30 oda yer alacak. Sığınaktaki beton ve çelik kapılar patlamaya dayanıklı olacak.

Zuckerberg’ün yanı sıra Amazon’un sahibi ve dünyanın en zengin kişisi olan Jeff Bezos’un da Indian Creek’ten iki adet mülk satın aldığı bildirildi. Bu mülklerin değeri ise yaklaşık 150 milyon dolar.

‘En Zenginlerin Hayatta Kalması’ kitabının yazarı Rushkoff yaptığı açıklamada,

‘Zenginler lüks kıyamet sığınakları inşa ediyor. Ancak bu sığınaklar milyarderler kıyamet felaketlerinden koruyamaz. Milyarderler gerçekten olası bir kıyametten saklanmak istiyorlarsa geride kalan diğer insanları terk etmemeli, aksine kıyamet gününün engellenmesine yardım etmeli’ diyor.

Sputnik’in haberine göre dünyanın en zengin ve ünlü milyarderlerinin dışında başka tanıdık isimler de bu sığınaklara sahip. Eski futbol oyuncusu Tom Brady, ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump ve şarkıcı Enrique Iglesias’ın babası şarkıcı Julio Iglesias da bu isimler arasında.

Bu haberden sonra akıllara 10 gün önce Netflix’te yayınlanan “Dünyayı Ardında Bırak” filmi geliyor. Filmin finansörlüğünü ABD’nin eski başkanı Barack Obama yapmıştı. Peki gerçekten kıyamet yakın mı? Zenginler bir şeyler biliyor ve buna hazırlık yapıyor olmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x