Yüksek Yargıda Kriz: Yeni Şafak AYM Üyelerini Manşetten Hedef Gösterdi

Anayasa Mahkemesi’nin TİP Milletvekili Can Atalay için aldığı karar Yargıtay tarafından kabul edilmeyince yargı krizi başlamıştı. Hükümete yakın basın, ilk başlarda yargı krizini görmezden gelirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Yargıtay’ın kararını doğru buluyorum’ açıklaması sonrasında topa girdi Yeni Şafak, Anayasa Mahkemesi üyelerinin fotoğrafını manşetten yayınlayıp, ‘FETÖ ve PKK’ya kapı açtılar’ ifadelerini kullandı.

Anayasa Mahkemesi, Gezi olayları sebebiyle cezaevinde bulunan ve geçtiğimiz seçimlerde TİP’ten Hatay milletvekili seçilen Can Atalay’ın bireysel başvurusunu görüşmüş ve Atalay’ın cezaevinden çıkması gerektiğine karar vermişti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise AYM’nin bu kararını kabul etmeyerek AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıklamıştı.

Yüksek yargıda başlayan bu kriz, CHP tarafından ‘sivil bir darbe’ olarak yorumlanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise uzun süren sessizliğin ardından Yargıtay’ın kararını doğru bulduğunu açıklamış ve yeni anayasa çağrısı yapmıştı.

Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP kanadından yapılan açıklamada ise, “Ya Anayasa Mahkemesini kapatacağız ya da yeniden yapılandıracağız’ açıklaması geldi.

Tüm bunlar yaşanırken, hükümeye yakınlığı bilinen Yeni Şafak Gazetesi ise mahkeme üyelerinin fotoğraflarını yayınlayarak, yargıçları hedef gösterdi.

‘FETÖ ve PKK’ya kapı açtılar’ başlıklı yazıda, karar imza atan AYM Başkanı Zühtü Arslan, başkanvekilleri Hasan Tahsin Gökcan ve Kadir Özkaya, üyeler Engin Yıldırım, Mehmet Emin Kuz, Rıdvan Güleç, Kenan Yaşar, Selahaddin Menteş ve Yusuf Şevki Hakyemez’in fotoğrafları yayınlandı.

Yeni Şafak’a göre vatandaşlar, anayasanın hükümlerini yerine getiren mahkeme üyelerine tepkiliymiş.

Yeni Şafak’ın haberine sosyal medyadan da tepkiler ?

?

?

?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x