Yunanistan: “Türkiye ile ilişkilerde iyimser ama dikkatli olmalıyız”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, 6 Şubat’ta yaşanan Maraş merkezli depremler ve 28 Şubat’ta Tempi’de yaşanan tren kazasının ardından Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin seyri hakkında değerlendirmede bulundu.

Ekathimerini gazetesinin haberine göre, Dendias, Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde ‘iyimser olmak gerektiğini, ama aynı zamanda dikkatli olup saf olmamak gerektiğini’ söyledi.

‘İKİ ÜLKENİN UZUN VADELİ ÇIKARLARI ÖRTÜŞÜYOR’

Yunanistan’ın SKAI televizyon kanalına demeç veren Dendias, “Türkiye’nin uzattığı ele karşılık elini uzatmamak Yunanistan açısından yanlış olurdu” değerlendirmesinde bulundu.

Bu konudaki ‘başarı şansının az olduğunu ama bu konuda girişimde bulunmanın milli bir görev olduğunu’ söyleyen Dendias, “Türkiye’nin uzun vadeli çıkarları Yunanistan’ın uzun vadeli çıkarları ile örtüşüyor ve eğer liderler aynı sonuca varırsa, bu olumlu bir şey olur” dedi.

‘SEÇİM SONRASI İLE İLGİLİ GAYRİRESMİ BİR FİKİR BİRLİĞİ VAR’

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’de 14 Mayıs’ta, Yunanistan’da 21 Mayıs’ta yapılacak genel seçimlere atıfla, iki ülke arasında ‘seçimlerden sonra aradaki ‘tek farka bir çözüm bulmak’ için ciddi diyaloğu sürdürmek üzere çaba göstermeye yönelik gayri resmi bir fikir birliği olduğunu’ söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile kişisel ilişkilerine de değinen Dendias, “Onu cep telefonundan aramak konusunda hep rahat hissettim, hâlâ da rahat hissediyorum” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*