Tesla yeni fabrika için adresi verdi! Yoksa Türkiye mi?

Tesisinin inşasına bu yılın ilerleyen günlerinde başlanması planlanıyor. Kurulması planlanan bu tesis, 2024’ün ikinci yarısından önce tamamlandığında yılda 10.000 Megapack üretebilecek. Konteyner büyüklüğündeki her bir pil, yaklaşık 3.600 eve bir saat güç sağlamak için yeterli olabilecek kadar enerjiyi depolayabiliyor.

Tesla, Bloomberg’e yaptığı açıklamada Çin’de üreteceği bu Megapack’leri küresel olarak satmayı planladığını açıkladı. Şirket, Teksas ve Güney Avustralya da dahil olmak üzere dünya çapında birkaç başka yerde daha Megapack üretim tesisi kurulumları yaptı.

Tesla yeni fabrika için adresi verdi! Yoksa Türkiye mi?

Pazar günkü duyuru, ABD’nin otomobil üreticilerini ve diğer üreticileri ürünlerini daha fazla yurt içinde üretmeye zorlamak için ekonomi politikasını kullandığı bir zamanda Tesla’nın Çin’e olan güvenini artırdığını görüyor. Geçen ayın sonunda ABD Hazine Bakanlığı, hangi elektrikli araçların Enflasyon Azaltma Yasası’nın 7.500 dolarlık EV vergi kredisi için uygun olduğunu ayrıntılı olarak açıklayan güncellenmiş bir kılavuz yayınladı.

Güncellenen kurallar uyarınca, bakanlık devletleri şirketlerinin, araçların teşvikten yararlanabilmesi için araç akülerindeki mineralleri ABD’den ve diğer onaylı ticari ortaklardan temin etmesi gerekiyor. Ayrı bir gelişmede, Biden yönetimi geçtiğimiz günlerde CHIPS Yasası fon alıcılarının Çin’deki üretim kapasitelerini artırmayacaklarına söz veren anlaşmalar imzalamaları gerekeceğini söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*