DASK’ın kapsamı genişliyor; teminat tutarları yükselecek

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), DASK’ın kapsamını genişletiyor.

Depremin yanında sel afetinin de sigortaya dahil edilmesi için yürütülen çalışmalar sonucunda, teminatlar yükseltilerek ödenen tazminatlar yukarıya çekilecek. 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin ardından, depreme karşı yapılan hazırlıklara ilişkin, zorunlu sigortasının da gündeme gelmesiyle, zorunlu deprem sigortasını düzenlemek ve yönetmek amacıyla

Milliyet’teki habere göre 2000 yılında Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kuruldu. 6 Şubat depremlerinin ve akabedinde gündeme gelen sel fakeletleri dikkate alınarak, SEDDK, DASK’ın kapsamını genişletmeye yönelik çalışmalar için kolları sıvadı.

Sel felaketlerini de kapsayacak

Bu kapsamda son yıllarda ülke genelinde özellikle mayıs haziran aylarında zirveye ulaşan sel afeti de siorta kapsamına alınacak. SEDDK, zorunlu deprem sigortasını sel felaketlerini de ekleyerek “zorunlu afet sigortası”na dönüştürecek.

Yeni düzenleme ile 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri sonrasında gündeme gelen düşük teminat tutarlarının da yükseltilmesi bekleniyor. Böylece ödenecek tazminat tutarları yukarıya çekilmiş olacak. Tutarlar belirlenirken sigortalının enflasyona karşı korunması için enflasyon oranı da hesaba katılacak. Şu an sadece konutlara ilişkin kapsamın genişletildiği düzenleme üzerinde çalışmaların devam ettiği bildirildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x