Ben Anadolu, Stratonikeia Antik Kenti’nde sahnelendi

Yıldız Kenter’in unutulmaz performansıyla sahnelerin en çok izlenen oyunları arasında yer alan ‘Ben Anadolu’ oyunu, yıllar sonra öğrencisi Ayça Bingöl tarafından yeniden hayata geçirildi. Oyunun yönetmen koltuğunda da yine Kenter’in öğrencilerinden Görkem Yeltan oturuyor. Trajedi ile komedinin iç içe geçtiği antik çağlardan Kurtuluş Savaşı’na uzanan oyunda, Kibele’den Niobe’ye, Kassandra’dan Theodora’ya, Nilüfer Hatun’dan Hürrem Sultan’a masallarla, savaşlarla, doğayla Anadolu’nun farklı çağlarına tanıklık eden kadınların yaşam öyküsü, sanatçı Ayça Bingöl tarafından 16 karakterde anlatılıyor.

Stratonikeia ve Lagina Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, “Biz Stratonikeia Antik Kenti’nde kuzey ve batı caddesinin birleşmesine yakın noktasında İş Bankası’nın desteği ile bir çalışma yürütüyoruz. Bu arkeolojik kazılara gösterilen desteğin ötesinde tanıtımı ile ilgili de çok destek veriyor. Onlardan birisi de bugün gerçekleştirdiğimiz İş Sanat’ın bugün yapmış olduğu bu faaliyet. Bu sayede çok sayıda insan Stratonikeia’ya geliyor, burada yapılan çalışmaları görüyor. Hatta arkeoloji ve kültür anlamında inanılmaz artı değer kazanmış oluyor. Bunun için biz çok memnunuz ve çok teşekkür ediyorum bize destek veren tüm yetkililere ve görevlilere” dedi.

Farklı şehirlerde izleyicilerle bir araya gelmeye devam eden ‘Ben Anadolu’ oyunu antik kentlerdeki serüvenine devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x