Avrupa Birliği’nin kripto yasası MiCA’nın nihai oylaması için tarih belirlendi

Investing.com – Avrupa Birliği, daha önce çeviri gecikmelerinden dolayı ertelediği kripto yasası MiCA’nın nihai oylaması için tarih belirledi.

Avrupa Birliği’nin Kripto Varlık Piyasaları yasa tasarısı (MiCA), Avrupa Parlamentosu’nda 18 Nisan’da yapılacak oturumda oylanacak. Avrupa Parlamentosu’nda yayımlanan gündem raporuna göre, Avrupa Birliği’ne üye ülkeler genelinde kripto endüstrisini düzenleyecek son derece önemli ve kapsamlı olan yasa tasarısı için nihai karar Nisan ayında verilmiş olacak. 

MiCA yasa tasarısının ana hatları Haziran ayında tamamlanmıştı, Ancak tasarının Avrupa Birliği’ne bağlı 24 ülkenin resmi diline çevrilmesi gerekiyordu. Bu çeviri faaliyetlerinde yaşanan gecikmeler, yasanın Avrupa Parlamentosu’nda oylamaya açılmasının da ertlenmesine neden oldu. Diğer yandan tasarı, Ekim ayında Avrupa Parlamentosuna bağlı Ekonomik ve Parasal İşler Komisyonuna bağlı üyelerin 28 lehte oya karşılık 1 red oyuyla kabul edildi.

MiCA, son yıllarda kripto endüstrisi için hazırlanmış en kapsamlı yasa tasarısı olarak kabul ediliyor. Yönetmeliğin ana hatları; kripto cüzdan sağlayıcıları ve kripto borsaları gibi şirketler için tüketicileri koruma yasasına bağlı olarak lisans almaları, sabit kripto para ihraççıları için yeterli sermaye gerekliliği gibi maddeleri içeriyor. Bu yasanın ardından Avrupa Birliği’nde kripto sağlayıcıları için müşteri kimliklerini doğrulama gerekliliği ve para transferi düzenlemesi gibi yasa tasarıları gündeme gelecek.

Yasa tasarısının 18 Nisan’da onaylanmasının ardından devam edecek süreçte yasa, AB Resmi Gazetesinde yayımlanması yayımlanacak ve kripto şirketlerine yasaya uyum süreci kapsamında 1 yıl süre tanınacak. Buna göre MiCA’nın 1 ila 3 yıllık süre zarfında tam kapsamlı olarak faaliyete geçmesi bekleniyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir